EUROPEAN EDUCATIONAL AREA: OPPORTUNITY AND CHALLENGES FOR UKRAINE
Європейський освітній простір:
можливість та виклики для України
Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
CЕРІЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ
Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід та українська перспектива
Education of / as changes: European experience and Ukrainian perspective
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
Чернігів, 24 червня 2020 р.
Обговорювали важливі та актуальні проблеми:
• Місія історії у закладах середньої та вищої освіти;
• Сучасні стандарти освіти і місце історії у підготовці історика, вчителя історії, гуманітарія
СПІКЕРИ:
Острянко Андрій Миколайович, кандидат історичних наук, доцент, професор, завідувач кафедри археології, етнології та краєзнавчо-туристичної роботи (НУЧК)
Стрілюк Олена Борисівна, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри всесвітньої історії (НУЧК).
Активну участь в дискусії взяв Повх Сергій, учитель історії Чернігівської загальноосвітньої школи № 32. Для обговорення проблем долучились магістранти, студенти бакалаврату Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського.
СЕРІЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ:
"Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід
та українська перспектива"
("Education of / as changes: European experience and Ukrainian perspective")
25 червня 2020 р.
Другий день обговорень, дискусій в рамках проведення серії Круглих столів:
"Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід та українська перспектива"
(Education of / as changes: European experience and Ukrainian perspective)
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
25 червня 2020 р. обговорювали проблеми:
• Зміст історичної освіти;
• Україна в контексті всесвітньої історії: проблеми синхронізації
СПІКЕРИ:
Ващенко Алла Василівна, кандидат історичних наук, доцент, директорка Чернігівської загальноосвітньої школи № 13
Кеда Марина Костянтинівна, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри всесвітньої історії (НУЧК)
Активну участь в дискусії взяли викладачі НН інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського, вчителі, студенти-магістранти, студенти бакалаврату, зокрема й спеціалізації "Європейські студії"
КРУГЛИЙ СТІЛ
АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ: СТАНДАРТИ І ДОСВІД
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
8 липня 2021 р.
На базі ННІ історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М.Лазаревського за участі відділу внутрішнього забезпечення якості освіти відбувся Круглий стіл: «Академічна доброчесність в Україні та світі: стандарти і досвід».
Захід організований у рамках проєкту «Європейський освітній простір: можливість та виклики для України» (керівник – к.іст.н., професор Андрій Острянко, виконавець – к.іст.н., доцент Марина Кеда, к. іст. н., доц. Олена Стрілюк).
Гостею Круглого столу і ключовою спікеркою виступила професорка Державного університету Арізони Олена Олійник. Вона ознайомила учасників з системою управління університетів у США, з досвідом впровадження академічної доброчесності, особливостями комунікації зі здобувачами освіти, програмою забезпечення освітнього процесу в Державному університеті Арізони. Також було розглянуто особливості формування силабусів та їх складові у вказаному університеті.
В обговоренні проблем академічної доброчесності активну участь взяли студенти-магістранти ННІ історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М.Лазаревського, а також науково-педагогічні працівники НУЧК імені Т.Г.Шевченка, Академії Державної пенітенціарної служби, Київського національного університету технологій та дизайну, Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського.
СЕРІЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ
Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід та українська перспектива
Education of/as changes: European experience and Ukrainian perspective
КРУГЛИЙ СТІЛ
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПРОСТІР ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ: ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
Чернігів, 16 вересня 2021 р.
Інклюзивне навчання – система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахування багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.
Інклюзія в Україні набирає обертів. 15 вересня 2021 р. уряд затвердив новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти. Відповідна постанова набуде чинності вже з 1 січня 2022 р.
Що ж таке інклюзивна освіта? Чому її впровадження стало надзвичайно актуальним в Україні? Та який досвід європейських колег може бути корисним для нашої держави? Відповіді на ці та інші важливі питання лунали під час Круглого столу: «Європейський простір інклюзивної освіти: виклики та можливості для України», організованого в рамках проєкту «Європейський освітній простір: можливість та виклики для України» програми Еrasmus+ напряму Jean Monnet 611363-epp-1-2019-1-ua-eppjmo-module (Чернігів, 16.09.2021).
З вітальним словом до учасників Круглого столу звернулися: Коваленко О.Б. – к.і.н., професор, директор НН інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Національного університету Чернігівський колегіум імені Т.Г. Шевченка; Литвин К.А. – заступниця начальника управління культури та туризму Чернігівської міської ради, начальниця відділу туризму та промоції міста; Кеда М.К. – к.і.н., доцентка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, керівниця Центру європейських студій НУЧК імені Т.Г. Шевченка.
Ключовою спікеркою заходу виступила Підмогильна Олена Валеріївна, директорка КУ «Інклюзивний ресурсний центр № 1» Чернігівської міської ради. Під час виступу особливу увагу було приділено важливості наступності у впровадженні інклюзивного навчання між школами та ЗВО, йшлося про виклики, що зустрічаються на цьому шляху та досягнення у цій царині.
Спікерами заходу виступили: Острянко А.М. – к.і.н., доцент, завідувач кафедри історії України, археології та краєзнавства НУЧК імені Т.Г. Шевченка; Махній М.М. – практичний психолог КУ «Інклюзивний ресурсний центр № 1» Чернігівської міської ради, Стрілюк О.Б. – доцентка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин НН інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського, заступниця директора з наукової роботи.
Активну участь у дискусії взяли: Гавриленко Т.Л. – професорка кафедри дошкільної та початкової освіти і мистецтв НУЧК імені Т.Г. Шевченка, Соломенна Т.В. – доцентка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин. У роботі Круглого столу активну участь також взяли студенти магістратури ОП «Історія та археологія» та ОП «Середня освіта (історія)». На заході були присутні магістранти спеціальностей 012 «Дошкільна освіта», 013 «Початкова освіта».
Дискусії та жваві обговорення викликали питання термінології, принципів інклюзивного навчання, особливостей дистанційного навчання. Відзначалось, зокрема, що деякі дослідники досить широко трактують саме поняття – «діти з особливими потребами», та розглядають у даному контексті не лише дітей з особливостями розвитку, а й обдарованих малюків, дітей, позбавлених батьківської опіки, а також тих, хто пережив війну чи переїхав з іншої країни (регіону). Підкреслено, однак, що в Україні основною категорією дітей з особливими освітніми потребами прийнято вважати осіб з особливостями психофізичного розвитку.
Аби краще зрозуміти особливості інклюзивної системи освіти було розглянути процес її становлення за кордоном. Особливий акцент зроблено на здобутках Франції (дві форми інклюзивної моделі освіти: класи «шкільної інклюзії», класи педагогічної інтеграції), Польщі (неперервна інклюзивна освіта навчальних закладів міста Гнєзно), Швеції (особливий підхід до навчання дітей з раннім аутизмом) тощо. Під час роботи Круглого столу відзначено, що у більшості європейських держав підготовка педагогів інклюзивної освіти здійснюється в університетах.
Учасники Круглого столу обговорили також:
- якими документами регламентується інклюзивна освіта в українських університетах;
- з якими проблемами стикаються студенти з ООП, та що кажуть про інклюзію;
- чого бракує програмам інклюзії в університетах в цілому.
Команда проєкту сподівається, що захід стане поштовхом для подальшого обговорення питань щодо впровадження інклюзивної освіти та важливих позитивних зрушень у цій сфері.
СЕРІЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ
Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід та українська перспектива
Education of/as changes: European experience and Ukrainian perspective
КРУГЛИЙ СТІЛ
ОСВІТА І ЛІДЕРСТВО: ВІД ЛІДЕРА В КЛАСІ ДО ЛІДЕРА В КРАЇНІ
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
6 квітня 2023 р.
6 квітня 2023 р. в рамках проєкту "Європейський освітній простір: можливість та виклики для України"відбувся Круглий стіл: "Освіта і лідерство: від лідера в класі до лідера в країні". Захід відбувся в офлайн та онлайн форматі.
З вітальним словом виступили керівник проєкту Острянко А.М. і директор Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Коваленко О.Б.
Ключовий спікер заходу - заступник директора ННІ історії Юда Л.А. ознайомила з особливостями студентського самоврядування, його основними завданнями. Важливою метою навчально-виховного процесу є виховання свідомого громадянина, представника національної еліти, активного громадського діяча, з високими моральними та духовними якостями. Формування творчої молоді нерозривно пов’язане із відродженням нації, демократизацією суспільства, поглибленням самоврядування, що передбачає висунення молоді на керівні посади в різних сферах суспільства. Першим кроком є участь студентства у студентському самоврядуванні. Згадали про відомих випускників Інституту.
Здобувачка ОС магістр Українського католицького університету Гомбалевська Поліна виступала з доповіддю: "Лідерство очима потенційних студентів".
Здобувачі освіти брали активну участь в обговоренні тем доповідей, яке відбулося у формі дискусій.
Круглий стіл пройшов у творчій і дружній атмосфері.
СЕРІЯ КРУГЛИХ СТОЛІВ
Освіта змін чи освіта як зміни: європейський досвід та українська перспектива
Education of/as changes: European experience and Ukrainian perspective
КРУГЛИЙ СТІЛ
ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ: ЗРОЗУМІЛО ПРО НЕЗРОЗУМІЛЕ
в рамках проєкту
«ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР: МОЖЛИВІСТЬ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ»
програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611363-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE
Чернігів, 7 квітня 2023 р.
А вже знаєте про чат GPT, і зміни в освіті, що спричинені його появою? Розумієте, як викладачу визначити тексти, створені штучним інтелектом, та орієнтуєтесь у програмах, здатних такі тексти розпізнавати? Можете навести приклади вдалого використання відеіогр у процесі навчання історії? Ці та інші актуальні питання обговорювали учасники Круглого столу в Навчально-науковому інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського, який відбувся 07.04.2023 року. Захід був присвячений діджиталізації та мав символічну назву: «Зрозуміло про незрозуміле». Головна спікерка заходу – доц. Павленко Л.А. розказала про функціонування цифрових освітніх центрів у місті Чернігові. З досвідом використання цифрових технологій ознайомили доц. Стрілюк О.Б., доц. Гринь О.В., методистка Чернігівської МАН учнівської молоді Степаненко О.І. Заступник директора з навчально-виховної роботи Чернігівської ЗОШ № 35, учитель історії Повх С.В. розказав про використання онлайн-застосунків під час дистанційного навчання школярів. Дискутантами виступили здобувачі освіти ОР магістр, а також вчителі закладів середньої освіти Чернігова та області. Тема виявилась настільки цікавою та важливою, що, вочевидь, ще не раз стане предметом подальших обговорень.